Анархо-індивідуалізм

 
 

Анархо-індивідуалізм

Що це такеАнархо-індивідуалізм
Анархістський індивідуалізм включає декілька традицій, які обстоюють ідею про те, що «індивідуальну совість і переслідування особистого інтересу не повинно бути обмежено ніяким колективом або органом державної влади».

Анархо-індивідуалізм підтримує ідею власности, яка утримується індивідом для себе, є приватною. Це радикально відрізняє індивідуалістів від соціялістів/ колективистів/ коммунистів/ коммунитаристів, які виступають проти даного підходу, до цього одні з яких виступають за колективне володіння власністю (як правило, протиставляючи поняття особистої і приватної власности), а другі зовсім заперечують поняття власности, стверджуючи, що «все належить всім». Ідеї анархо-індивідуалізму розвивали Макс Штирнер, Бенджамен Такер, Генрі Девид Торо частково Олексій Боровий, Мюрей Ротбард та инші.

Егоїзм Макса Штирнера

Самою крайньою формою анархістського індивідуалізму називають «егоїзм», - учення, що випрацював один із найраніших і самих відомих прихильників індивідуалістичного анархізму (хоча, як і Вільям Годвин, і не називаючим себе анархістом) Макс Штирнер. Книга Штирнера «Єдиний і його власність» («Der Einzige und sein Eigentum») була видана 1844 року, і є основоположним текстом даної філософської традиції. Відповідно до концепції Штирнера, єдине обмеження прав людини — це його сила, обмежувана силою инших:

«Діти не мають права на повноліття, тому що вони неповнолітні: тобто тому що вони діти. Народи, що не добилися повноправности, не мають права на повноправність: вийшовши зі стану безправ'я, вони набувают права на повноправність. Иншими словами: те, чим ти в силах стати, на те ти маєш право. Всі права і всі повноваження я черпаю в самому собі. Я маю право на все те, що я можу осилити. Я маю право скинути зевса, Єгову, Бога і т. д., якщо можу це зробити, якщо ж не можу, то ці боги завжди залишаться щодо мене правими і сильними, я ж повинен буду преклонитися перед їх правом і силою в безсилому "страху Божому", повинен буду дотримувати їх заповіді і вважатиму себе правим зі всім, що я зроблю згідно їх праву, як російська прикордонна варта вважає себе такою що має право застрелити підозрілих людей, що тікають від неї, діючи за наказом "вищого начальства", тобто вбиваючи "по праву". Я ж сам даю собі право вбивати, поки я сам того не забороню собі, поки я сам не уникатиму вбивства, не боятимуся його як "порушення права". Подібна думка проводиться у вірші Шамісо "Долина вбивств", де сива вбивця, червоношкірий,
спричиняє благоговійне відчуття в европейця, у якого він убив товаришів. Я тільки на те не маю права, чого я не роблю цілком вільно і свідомо, тобто на те, на що я сам себе не уповноважую»[48].

Штирнер виходив із права сили. Згідно з його концепцією суспільство — це ілюзія, його не існує, зате люди є реальністю. Він виступав захисником власности, що придбана фізичною силою, владою, але не моральним правом.

Заразом Штирнер виступав за певного роду захист своїх прав і передрікав утвір «союзу егоїстів», в якому жорстокість об'єднує людей. Відношення до держави у Макса Штирнера було дещо суперечливим: з одного боку він вважав його існування незаконним, протиприроднім,
але не вважав в той же час потрібним, щоб люди його знищили хоча він і рекомендує його позбутися. По суті, він виступає з позиції ігнорувати існування держави, - там,где воно перебуває
в суперечності з інтересами особи, і згоди з його наявністю, коли їх інтереси співпадають. Проте, вважаючи що ніхто не зобов'язаний насильно усувати державу, він узаразом уважав, що держава зрештою руйнуватиметься в результаті повсюдного поширу егоїзму.

З Вікіпедії


Создан 21 июл 2010  Комментарии       
Всего 1, последний 7 лет назад
PRIMAT 06 фев 2011 ответить
Можливо я не правильно розумію термін власності,
томущо якщо стверджуватати, що перш за все закон природи і сили, то той хто сильніший може буть-що забрати у слабшого, якщо так то на мій погляд це не є власнісю.

На мій погляд в природі не має грабіжників, а отже немає й власності. Поняття власності як і права було придумане, для контролю поведінки населення.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником